čtvrtek 9. dubna 2015

Tvoříme s dětmi: Malba inkoustem a zmizíkem

Tento týden jsme ve škole zkoušeli pro mě již dávno zapomenutou metodu kresby a malby v jednom. Ráda bych Vám ukázala jak se dá přeměnit inkoust, čtvrtka a zmizík v umělecké dílo. Mě tahle metoda moc bavila, ale zároveň byla těžká v tom, že se kreslí bez možnosti oprav. Je to takový zvláštní pocit pro nás dospělé. Děti totiž většinou kreslí hned na první dobrou :) 

Kreslili jsme téma "Zvony odlétají do Říma", protože jsme se celkově bavili o velikonočních zvycích.Techniku jsem si zpracovala do mého zásobníku, jako jednu z příprav až jednou budu pracovat ve školce. A jak taková příprava vypadá? 

Námět:  Zvony odlétají do Říma
Výtvarné cíle:
1)     správné využití formátu A4, seznámení s technikou
2)     vnímání kontrastů světlých a tmavých míst, rozvíjení rukopisu
3)   rozvíjení fantazie, uměleckého vyjádření, podněcování individuality dítěte

Úkol: malba zvonů do formátu A4
Technika: kombinovaná (kresba a malba)
Pomůcky: zmizík, čtvrtka A4, štětec, modrý inkoust, ubrus na přikrytí stolečku, sklenička na vodu, mapa Evropy, obrázky zvonů

Motivace:  Včera jsme se bavili o Velikonocích a k velikonocům patří jedna pověra. Říká se, že všechny zvony u nás ale i na světě odlétají na Zelený čtvrtek do Říma. Koukněte se, kam to ty zvony od nás musí až letět (ukázka na mapě vzdálenost Čr a Itálie). Každý zelený čtvrtek po modlitbě zvony utichnou, a odlétají. Letí zcela tiše, nejdříve letí ty nejstarší, protože znají cestu. Na konci letí ty malé, aby se neztratili. Průvod letících zvonů uzavírají zvon Zikmund z chrámu svatého Víta a Marie z Týnského chrámu. To jsou dva velké české zvony, které slouží jako jejich stráž. A proč letí do Říma? Letí si pro požehnání svatého otce (papeže).  Kudy letí nikdo neví, ani nevíme, jak to dělají, že se za takovou dlouhou cestu neunaví, nebo neztratí. Kdyby nějaký zvon neodlétl, říká se, že by to v obci přineslo neštěstí. Když přiletí do Říma, papež jim požehná za věrné služby církvi a zvony letí zpátky. Vracejí se domů na bílou sobotu, kdy zase zazvoní „Byl jsem tam! Byl jsem tam!“ Děti, pojďme si namalovat spolu tyto zvony.

Organizace práce: věk: 4-6let, počet dětí: 10, čas: cca 2x 30 min, děti pracují individuálně, místo: třída stolečková část.

Fáze činností:
1)  Příprava pomůcek – na stolečky rozmístím pomůcky (kelímky na vodu, štětce, čtvrtky)
2) Vysvětlení metody jak se dá malovat inkoustem (vytvoření nebe), poté obcházím stolečky a nalévám inkoust.
      3)  Děti malují na čtvrtku dle své fantazie a roztírají inkoust. Povídám dětem o tom jak jsou mraky nadýchané, že mají různé barevné tóny, podle toho, jak na ně svítí sluníčko….
      4) Malbu necháme uschnout.
      5)  Po zaschnutí se vracíme ke stolečkům, kde dětem ukážu obrázky zvonů, jejich tvary řekneme si, z čeho jsou vyrobeny. Jak mohou být veliké.
      6) Děti malují zvony na připravenou čtvrtku dle své fantazie. 

      Myslím si, že je to taková nenáročná technika. Děti určitě bude bavit pozorovat jak se inkoust rozpíjí ve vodě. Také že do něj mohou vícekrát zasahovat, a dokonce lze sledovat jak se v kelímku s vodou inkoust točí a vytváří spirálky, kuličky a jiné tvary :) Pokud totiž nezatočíme vodu aby se vše promíchalo zůstane inkoust ve vodě jen tak plout. 
     Takže tuhle techniku bych určitě doporučila :) Moc Vám děkuji za návštěvu i milý komentář. 
                                             Přeji krásný týden  

4 komentáře:

 1. No páni, to je pečlivá příprava :-)))
  Když jsem učila malé děti, tak jsem to taky používala.
  Hezké jarní dny. Eva

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :) To jsem ráda že slyším, že to jednou v praxi vůbec využiju :) Zatím, co jsem měla praxi tak se mi spíš potvrzovalo že nás něco učí a pak je to jinak... :) Tak moc děkuji za milý komentář. Hezké dny i Vám :)

   Vymazat